RETRO magazín

TOPlistRetro: H - J

Hamiro - Nejznámější firma, která vyráběla hračky a panenky, byla firma Hamiro Příbram. Zakladatel Karel Pospíšil, ve třicátých letech, na Rokycansku vlastnil hamr.

Hliněné kuličky - Pro děti se vyráběly asi od roku 1925 v závodu Keram (zvaný Keračka) RKZ - Rakovnické Keramické Závody.

Hodinky Prim - Společnosti MPM-QUALITY v.o.s. a ELTON hodinářská, a.s. jsou v současnosti výrobci hodinek značky PRIM, které se vyrábějí od roku 1949 v České republice.

Holky z naší školky - Píseň české hudební dvojice Stanislava Hložka a Petra Kotvalda, kterou společně nahráli v roce 1982 a která se stala hitem.

Honzíkova cesta je dětská kniha Bohumila Říhy z roku 1954. Byla zařazována mezi povinnou četbu pro děti na základních školách.

Houpací kohout - Další ze zástupu retro hraček, které nezůstaly v zapomnění a i dnes si je můžete koupit. Klasické dřevěné houpadlo - Kohout. Rozměry: 30,5 x 78 x 55 cm.

Retro houpačka v podobě lodičky. Houpačka na fotografiích je v provozu pro děti v Pelhřimově.

Hřeben na borůvkyHřeben (česáček, trháček a další názvy) na borůvky. Ruční, dřevěný, s ocelovými hroty.

Igráček - Hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která představuje nejrůznorodější lidské činnosti. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku.

Igráček zedník

Jar - Značka saponátových čisticích prostředků pro domácnost, které začal v roce 1955 vyrábět národní podnik Rakona Rakovník. Chemické složení bylo mnohokrát změněno, ale Jar se vyrábí dodnes.

Jawa Pionýr (hovorově pincek, pekáč nebo fichtl) je motocykl, který se v Československu vyráběl od padesátých let 20. století.

Jen počkej, zajíci! - Sovětská série krátkých kreslených příběhů, které režíroval Vjačeslav Kotěnočkin. Seriál byl natočen v letech 1969 – 1986 ve studiu Sojuzmultfilm v Moskvě.

Jídelní lístek - 1. listopadu 1965. Dnešní hotel Slávie v Pelhřimově, tehdy RaJ (Restaurace a Jídelny) závod Severka. Co říkáte 50 let starému lístku? Jak by se Vám dnes líbila tato nabídka?

Jízdenka ČSD (Československé státní dráhy). V horní řádce jsou kartónové jízdenky tištěné ve stanicích při prodeji na barevné nepotištěné přířezy z kartónu. V dolních dvou řádcích jsou jídenky vyráběné v tiskárně, na které se při prodeji jen razilo datum (na zadní stranu).

Jízdenky ČSD

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum