RETRO magazín

TOPlistRetro: L - N

Láhev na sifon - V československých obchodech se objevila někdy v 60. letech. A téměř ihned se také skleněná nádoba opatřená drátěným obalem rozšířila do většiny tuzemských domácností. Lidé si mohli díky tomuto vynálezu snadno vyrobit sodovku doma.

Lednice Calex - Calex je značka chladící techniky a bývalý podnik na její výrobu, který sídlil ve Zlatých Moravcích na Slovensku.

LentilkyLentilky se začaly vyrábět v roce 1907 v továrně na výrobu cukrovinek Sfinx, která byla založena roku 1863 v Holešově. I po více než 100 letech se lentilky stále vyrábějí.

Lidové miliceDělnické bojové jednotky, o jejichž vzniku rozhodl Ústřední výbor KSČ dne 21. února 1948 při přípravě komunistického převratu v Československu. Vznik a existence Lidových milicí nebyly nikdy upraveny žádným zákonem.

Lístky na obědObědy se předplácely a žák dostával školní lístky na oběd v archu.

Lybar - Začal se vyrábět v roce 1966. Cena 19 Kčs. Čistá váha 175 gramů. Vyráběl Spolek pro chemickou a hutní výrobu, národní podnik Ústí nad Labem, závod Velvěty.

Magická tabulka - Magickou tabulku GRAFO vyráběl od roku 1964 podnik Kovozávody Semily (vznik v roce 1959). Rozměry 215 x 175 mm.

Magnetofon BRG MK27 - Kazetový magnetofon BRG MK27 IC automatic. Výrobce: Budapesti Rádiótechnikai Gyár - Maďarsko. Cena: 1.500 Kčs.

Mandelinka bramborová - Na území Československa dorazila v 50. letech a její invaze okamžitě nabrala podobu kalamity. Komunistická propaganda ji prohlásila za imperialistický útok a obvinila Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel.

MDŽ za socialismuBujaré oslavy Mezinárodního dne žen. Na MDŽ se rozdával rudý karafiát. Symbol socialismu a dělnického hnutí. Navíc červená-rudá barva vyjadřovala prolitou krev dělníků.

Menstruační vložkyDámské menstruační vložky byly na konci 80. let v tehdejší ČSSR nedostatkovým zbožím.

Merkur - Česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a další konstrukce.

Mixér ETA 0010 - Kuchyňský strojek ETA. Elektrický spotřebič určený pro použití v domácnosti pro všechny základní kuchyňské práce.

Mléčné výrobky - Na fotografii zadní řada zleva: mléko plnotučné, které poznáte podle červeného proužku na výčku (litr a půllitr), mléko polotučné (půllitr a litr) a Kefír.

Mléko v sáčku - Modré bylo polotučné, červené plnotučné. Pozor, sáčky se občas trhaly. Na mléko v pytlíku se prodávala umělohmotná nádobka.

Mokré vysvědčení, bylo hodnocení plaveckého umu, školáka na základní škole, v kurzu plavání.

Mozaika brouček11 papírových předloh, černobílé a barevné, se pokládaly na plastovou děrovanou podložku a barevnými kloboučky-hříbky se obrázek obarvoval.

MucholapkaPřed pár desítkami let byla mucholapka běžnou součástí života.

Na Vlachovce - Restauraci nejvíc proslavil dechovkový televizní pořad Československé televize: Sejdeme se Na Vlachovce, který uváděl Josef Zíma.

Nádoba k výrobě šunkyCelkem užitečná věc, zvážíme-li tehdejší nedostatek kvalitních masných výrobků a také délku front na ně.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum