RETRO magazín

TOPlistJízdenky ČSD

Jízdenka ČSD (Československé státní dráhy). V horní řádce jsou kartónové jízdenky tištěné ve stanicích při prodeji na barevné nepotištěné přířezy z kartónu. V dolních dvou řádcích jsou jídenky vyráběné v tiskárně, na které se při prodeji jen razilo datum (na zadní stranu).

Autor: Viktor Fiala (Plzeň)

Červený svislý proužek má jízdenka na rychlík (nebo se k normální jízdence použila ještě jízdenka Příplatek na rychlík). Modré jsou dělnické, týdenní i zpáteční. Růžovo-bílé zpáteční, rekreační.

Pokud nebyla k dispozici poloviční jízdenka, používala se plnocenná jízdenka s odstřiženou dolní třetinou (na jízdence označeno čárkovanou čarou - např. poslední jízdenka v druhém řádku).

Ternion, autor PetrS

Jízdenky se skladovaly v ternionu (v doslovném překladu trojici), což je zásobník v podobě rozevíratelné a uzamykatelné skříně s přihrádkami pro sloupečky jízdenek. Sloupečky jízdenek v něm byly uloženy tak, že spodní poněkud vyčuhovala, aby ji bylo snadné uchopit a aby bylo vidět její číslo, zároveň bylo viditelné číslo horní jízdenky, což umožňovalo snadnou kontrolu. Na hranách jízdenek byly šikmé červené pruhy, které pokladníkovi umožnily pohledem ověřit, že jízdenky ve sloupci tvoří souvislou číselnou řadu.

Kompostér firmy Kunčík na zámku Chvaly (Praha), autor PetrS

Při vydání se jízdenka označovala v kompostéru, který vytlačil na rub jízdenky aktuální datum.

Jízdenky ČSD

Jízdenka ČSD (Československé státní dráhy). V horní řádce jsou kartónové jízdenky tištěné ve stanicích při prodeji na barevné nepotištěné přířezy z kartónu.


Jízdenky ČSD Jízdenky ČSD
Ternion Ternion
Kompostér Kompostér

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum