RETRO magazín

TOPlistRetro: O - R

Občanský průkaz - V období ČSSR byl několikastránkový doklad v červených plastových deskách a obsahoval osobní informace o jeho držiteli. Kromě dětí, rodičů a manželů to byly také například údaje o jeho rodném čísle, zaměstnavateli.

Okena - Další název Iron (obchodní název) je čisticí prostředek. Jedná se o tekutinu azurově modré barvy, která se používá k rozleštění šmouh na umytých oknech.

Oranžová TatraStarou dobrou oranžovou Tatru T 148 zná snad úplně každý. Hmotnost auta 5 kg, nosnost 100 Kg. To bylo až dost na to, aby se na ní dalo pěkně vozit.

PANELA - Panelová stavebnice. Výrobce: Železnobrodské sklo - koncernový podnik Železný Brod. Cena: 20 Kčs.

PaternosterOficiálně oběžný výtah je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu.

Pedro žvýkačkaBublinová žvýkačka s ovocnou příchutí vyráběna za socialismu v tehdejším Československu firmou Velim s postavou chlapečka v sombréru na obalu.

PenízeMince a bankovky, kterými jsme mohli platit v Československu v osmdesátých letech minulého století.

Píchací hodiny - Lidově zvané píchačky, sloužily v každém podniku k evidenci docházky zaměstnanců.

Pionýři - Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže (zkratka PO SSM) byla dominantní organizací pro děti a mládež v 70. a 80. letech 20. století v Československu.

PitoV sedmdesátých letech se rozšířil automobilismus a odborníci v Československu začali vyvíjet pivní nápoj pro řidiče.

Plechová vanaVzpomínáte na letní koupání na dvorku v napuštěné plechové vaně?

Plochá baterieSe­sta­va tří středních zinko-uhlíkových baterií do jednoho pouzdra se jme­no­vi­tým napětím 4,5 V se salmiakovým e­lek­tro­ly­tem.

Plynová maskaPlynová nebo přesněji ochranná maska byl nepostradatelný doplněk každého branného cvičení na základní škole.

Počítače TNSMikropočítač TNS (Ten Náš Systém), výrobce JZD Agrokombinát Slušovice. Dodavatel Zemědělské zásobování a nákup Brno, závod Gottwaldov - ZZN Gottwaldov.

Polárkový sníh - mražený krém, oblíbená osvěžující pochoutka za 4 Kčs.

Pomka džusPomerančový džus Pomka v plechovce za 2,80,- Kčs.

Poštovní známkyNa známkách je poslední prezident ČSSR Gustáv Husák. Známka s hodnotou 50 haléřů byla na pohlednice a na dopisy byla určena známka korunová.

PriorV lednu 1969 byla zřízena síť obchodních domů Prior s generálním ředitelstvím v Bratislavě. Ale první obchodní dům byl otevřen v 6:00 20. listopadu 1968 v Bratislavě.

Prvomájový průvodV socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější, organizovaly se masové prvomájové průvody, které procházely městem.

Psací stroj Consul 221Československý přenosný kufříkový psací stroj.

Reklama Pan VajíčkoPan Vajíčko je animovaná postavička, která za socialismu oddělovala v Československé televizi reklamy od ostatních pořadů a také jednotlivé reklamy od sebe.

Remoska - Malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry.

Robot Emil - Robot Emil byl jeden z prvních dětských (žánr sci-fi) televizních seriálů Československé televize, který spatřil světlo světa na počátku 60. let 20. století. Jednalo se o hraný seriál, kde hlavní humorně pojatou postavou byl roztomilý robot Emílek.

Rodina SmolíkovaKreslená seriálová rodina, kterou mnozí přirovnávají k maďarským předchůdcům rodiny Simpsonovy. Seriál byl postupně tvořen Józsefem Neppem a Józsefem Romhányim ve studiu PannóniaFilm v letech 1968 - 1978.

Rubikova kostka - Mechanický hlavolam, který se stal hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byl vyráběn v milionových sériích a stal se nejprodávanějším produktem na Zemi.

Rudé právo - Deník a ústřední tiskový orgán Komunistické strany Československa (KSČ), který hrál důležitou roli v propagandě režimu. Deník byl založen roku 1920, když došlo k rozkolu mezi českými sociálními demokraty a komunisty.

Ruské vejceDruh pokrmu, který je součástí studené kuchyně. Obvykle se skládá z vejce uvařeného natvrdo, kyselé okurky, bramborového salátu, zeleného hrášku, červené papriky a šunky, případně dalších surovin.

Ruský jazykV době velmocenského postavení Sovětského svazu po druhé světové válce se ruština stala hlavním dorozumívacím jazykem zemí Varšavské smlouvy a RVHP.

Rybička nůžNůž byl původně vyráběn z plechu (uhlíkové oceli), často se rozpadal a rezavěl, ale dnes je čepel vyráběna z nerezové oceli a střenky ze zinkové slitiny.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum