RETRO magazín

TOPlist



Igráček

Igráček je hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která představuje nejrůznorodější lidské činnosti. Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku, kde nebyly k dostání originální postavičky Playmobil.

Cena za krabičku Igráčka byla 12,50 nebo 15 Kčs. Za desítky let vzniklo více než 50 různých profesí.

Výrobce: IGRA závod 01, Mnichovice u Prahy.

Igráčky vyráběla firma IGRA. Autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých možných variacích, a to buď jako samostatná postava vykonávající nějaké povolání (policista, hasič, doktor, zdravotní sestra, opravář, atd.) nebo i s doprovodnými postavami zvířat (kůň) i složitějšími nástroji (povoz, atd.).

První vyrobený Igráček byl v roce 1976 zedník

Hračka se stala známá pro svůj jednoduchý design – jednotlivé figurky byly sestaveny ze stejných dílů a měnila se pouze vnější výbava postavy. Figurky existují v mužské i ženské podobě, ženy mají stylizovanou sukni. Přibližně osmicentimetrové figurky mají pohyblivé ruce, které se dají dát do pozice předpažení nebo vzpažení, a nohy pohyblivé v oblasti kyčelních kloubů. Obě tyto pohyblivé části jsou pohyblivé pouze v jednom směru. Hlavu je možné otáčet kolem dokola o 360°.

Historie

Prvním vyrobeným igráčkem byla profese zedníka, který byl vyroben v roce 1976 Ať to zní jakkoliv neuvěřitelně, Igráček byl předchůdcem Playmobilu a dalších podobných. S nápadem přišel německý dizajnér Hans Beck, který neuspěl na přelomu 60 a 70 let, ve své zemi. Tak jí nabídl na modelářské soutěži v Japonsku svému kamarádovi Jiřímu Kalinovi.

Ten jí polidštil s kolegyní Marií Krejchovou a vyrobili v závodě IGRA první řemeslo - zedníka. Když se to dozvěděli v Německu, zareagovali asi takto : „Když ho mohou mít v Československu, proč ne my?“ Následně na západě začali vyrábět Playmobil. S ohledem v na v té době lepší prostředí pro byznys, se Playmobil uchytil na celém světě. Za figurkou zedníka pak následovaly další profese jako kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či matka s dětmi. Výroba igráčků byla soustředěna do závodu v Mnichovicích u Prahy. Igráčci se především rodily doma u domácích pracovnic.

Igráček kuchař

Po spuštění výroby byly každý rok uvedeny na trh přibližně čtyři nové modely igráčků a celá sbírka má dnes přibližně 50 různých figurek. Úspěchu se pokoušela zneužít i konkurenční firma, která vyráběla figurky pod názvem hejrupáček. Uvedením značky Playmobil na český trh po roce 1989 ztratili Igráčci částečně svou přitažlivost. V devadesátých letech šel Igráček s dobou. Na trhu se objevil i skateboardista, středověký rytíř, VB se změnila v policii a objevil se i policista na motorce nebo koni. Přes všechnu snahu Igráček ztrácel na popularitě a v prakticky nezměněné podobě se vyráběl až do roku 2008. Vznikly i drobné úpravy potisky vest a kabátků.

Igráček byl vyráběn až do roku 2006 pod VD IGRA a od roku 2006 do roku 2008 pod záštitou firmy ALL toys. Figurka již v té době měla nos. Jak je jinde mylně uváděno, že nos získal až ve firmě Efko - karton. Nos Igráček dostal již v devadesátých letech a byl doplňován hlavně u nových figurek jako byl např. lyžař nebo skateboardista .

O znovu uvedení Igráčka na hračkářský trh se v září 2010 postaral český výrobce hraček společnost Efko-karton s.r.o. Igráček přitom prošel mírnými inovacemi - postavička má nyní zápěstí otačivé o 360°.

Zdroj: Wikipedie

Igráček

Igráček je hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která představuje nejrůznorodější lidské činnosti.


Igráček automechanik Igráček automechanik
Igráček motocyklista Igráček motocyklista
Igráček zedník Igráček zedník
Igráček cestovatelka Igráček cestovatelka
Igráček kuchař Igráček kuchař
Igráček závodník Igráček závodník

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum