RETRO magazín

TOPlistRetro: T - Z

Tatra 813 - Československý speciální těžký terénní nákladní automobil, vyráběný v letech 1967 až 1982. Základním představitelem této typové řady byla především vojenská verze 8×8 KOLOS, která byla schopná tahat přívěsy až do celkové hmotnosti 100 tun.

Tatra kolem světa - Expedice Tatry 815 GTC (Grand Tourist Caravan) kolem světa, která na své cestě propagovala Tatru a československé výrobky. Výprava vyrazila 18. března 1987 z tehdejší ČSSR a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990 do ČSFR.

TelefonováníV Československu se telefonovalo jinak než dnes. A nešlo jen o ceny. Mobilní telefony pro běžné občany neexistovaly, radiotelefonní síť AMR byla zrčena pouze pro státní instituce.

Telegram - Československá pošta v době reálného socialismu odeslala dálnopisů každý rok kolem deseti milionů telegramů.

Televizní novinyČeskoslovenská televize vysílala pravidelnou televizní večerní zpravodajskou relací téměř od počátků televizního vysílání v tehdejší ČSSR.

Televizní programV Československu vysílal I. program (od 1. května 1953), II. program (od 10. května 1970).

TelevizorekVzadu bylo malé kukáto a nahoře (nebo u starší verze dole) tlačítko. To sloužilo k přepínání obrázků. Uvnitř bylo kolečko s několika fotografiemi.

TermoforGumová zahřívací láhev je gumový vak.

Timur a jeho parta (kniha) - Kniha povinné školní četby sovětského autora Arkadije Gajdara. Timur a jeho parta byla u nás (originál v Sovětském svazu v roce 1937) vydána v období let 1949 - 1977 celkem dvanáctkrát.

Toaletní papírV roce 1988 se kvůli výpadku dodávek toaletního papíru ze Slovenska situace vyhrotila dokonce natolik, že o problému musel jednat i fakticky nejvyšší politický orgán v zemi, předsednictvo ÚV KSČ.

Trabant - Jedna z automobilových značek vyráběných v minulosti automobilkou Sachsenring v saském městě Zwickau. V předválečném období patřila továrna automobilce Horch, která se zabývala výrobou luxusních vozidel.

Triola - hudební nástroj pro děti byl vyráběn v sedmdesátých letech minulého století.

Turnikety29. září 1985 začaly být demontovány turnikety v pražském metru. Oficiální důvod byl, že docházelo ke komplikacím při odbavování cestujících s předplatnými kupony.

TuzexV dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční zboží.

Váha Transporta - V prodejnách Jednota, Maso a uzeniny, Ovoce a zelenina, tam všude jste se mohli setkat s touto retro váhou.

Veřejná bezpečnost - Zkráceně označovaná jako VB byla složka Sboru národní bezpečnosti, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie.

Veksláci - Slangové označení člověka, který se v komunistickém Československu věnoval nelegálnímu prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex.

Versatilka - Kovová tužka umožňující výměnu tuhy. Jedná se o výrobek českobudějovické firmy Koh-i-noor, jež byl poprvé uveden roku 1950.

VideorekordérTesla Avex VM6465 vyráběla společnost AVEX. V první sérii, v roce 1985, bylo v Československu vyrobeno 1.500 kusů. Cena videorekordéru byla 19.800 Kčs.

Vodové barvy - Státní podnik Koh-i-noor vyráběl "Vodové barvy školní knoflíkové".

Vosk na lyže - Výrobce Skivo Druchema. Rok výroby 1976. Cena za balení (4vosky v koženém pouzdře): 16 Kčs.

VŘSRVelká říjnová socialistická revoluce, zkráceně VŘSR, byl ozbrojený převrat, provedený v Rusku 7. listopadu 1917.

Vysoušeč vlasůElektrický vysoušeč vlasů EM 521. Mřížka na odvětrávání. Stojánek pro uchycení vysoušeče. V roce 1981 byla cena 250 Kčs.

Závod míru - Největší amatérský cyklistický závod po 2. světové válce ve Východní Evropě.

Žákovská knížka - Hovorově poněkud expresivně žákajda, zkratka ŽK, je dokument, určený zejména pro průběžné zaznamenávání školních výsledků. Je prostředkem k předávání informací mezi školou a rodiči. Najdeme v ní údaje o prospěchu a chování žáků.

Žehlička ETAElektrická žehlička ETA 219. Navrhl ji koncem sedmdesátých let Stanislav Lachman. Výrobce Elektro - Praga Hlinsko od roku 1980.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum