RETRO magazín

TOPlistJawa pionýr

Jawa Pionýr (hovorově pincek, pekáč nebo fichtl) je motocykl, který se v Československu vyráběl od padesátých let 20. století.

Jedná se o jednoválec s obsahem 49,9 cm3. Řadí se do tzv. kategorie „padesátek“. Podle nové vyhlášky na něm mohou jezdit osoby starší 16 let. Pionýr je souhrnné označení pro několik typů tohoto motocyklu.

Prvním a zároveň nejstarším typem je 550 „pařez“. Vyznačuje se jedním malým sedadlem připomínajícím tvarem pařez. Dalším typem je 555, má také jedno sedadlo, ale za ním je plechový nosič.

Pionýry byly velmi oblíbeným dopravním prostředkem, zejména u mládeže.

Jawa 50 typ 20. Autor: Addvisor.

Nejrozšířenějším typem však byly typy 05, 20 a 21 sport s modernější karoserií a zlepšeným motorem, který měl vyšší výkon. Tento motor se montoval také do oblíbeného typu 23 Mustang vyráběného od roku 1968 až do roku 1982.

Jawa 20 je motocykl vybavený ochrannými plechy a podlahou, je "podobný" italské Vespě, ale není to klasický skútr dle dnešních měřítek; má totiž větší kola (16" × 2,75). Jeho nejvyšší přípustná rychlost je vyšší než 45 km/h a proto je na tento motocykl zapotřebí řidičské oprávnění skupiny A1.

Jawa Jet 50 cc 'A' (Type 555 Pionyr). Autor: Skyflash.

Jawa 21 sport je motocykl, který konstrukčně vychází z typu 20. Tento motocykl je vybaven stupačkami a je vhodný převážně pro provoz na lesních, polních a panelových cestách, neboť je k tomuto účelu lépe uzpůsoben, je ale také vhodný pro dálkové cesty po silnicích, díky tomu že není vybaven revmaplechy má menší odpor při vyšších rychlostech.

Upravený Pionýr je schopen vyvinout rychlost až do 70 km/h. Ale po vyladění je možno krátkodobě jet až rychlostí 100km/h.

Torzo motocyklu Jawa 20 Pionýr. Autor: Tinkerlatko.

Zdroj: Wikipedie.

Jawa pionýr

Jawa pionýr (hovorově pincek, pekáč nebo fichtl) je motocykl, který se v Československu vyráběl od padesátých let 20. století.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum