RETRO magazín

TOPlistRetro: A - C

ABC skládačka - Na čtyři plastové díly s vystouplými drážkami se nasazovaly písmenka a sestavovala se slova. Mimo písmen, byla v balení i čísla, háčky, čárky a další.

Akce Z - V dobách komunistického režimu v Československu neplacená pracovní činnost obyvatel. Jednalo se o výpomoc v oblastech, kde státní či obecní správa tyto úkoly nezvládla (ať již z finančních důvodů nebo v důsledku špatného plánování).

Akvaball - Společenská hra existovala v několika variantách. Mimo kroužků (na fotografii) například s trojúhelníky, kuličkami a další.

Antiperle - Antiperle vznikly v roce 1960 v Chotyni v pobočce libereckého podniku Lipo. Antiperle se prodávaly v plechových krabičkách.

Audiokazeta - Zvukový nosič obsahující magnetickou pásku, na kterou lze zaznamenat zvuk a data například v kazetových magnetofonech nebo diktafonech.

AutoatlasAutoatlas ČSSR. Měřítko 1:400.000. Vydal Geodetický a kartografický podnik v Praze 1982.

Autodráha Porsche Juniorestava autodráhy Porsche Junior je ve tvaru prodlouženého oválu se dvěma křižovatkami.

BajoČeskoslovenská žvýkačka vyráběná ve Velimi. Žvýkačka s ovocnou příchutí o hmotnosti 6,5 g měla tvar kvádru bílé barvy se dvěma prohlubněmi.

Baterky MY DAY - kulaté krátké (na dva monočlánky), kulaté dlouhé - 23,5 cm (na tři monočlánky), placaté (na plochou baterii), modré, zelené, stříbrné a dále.

Bílá lepicí pasta - Obsah 75g. Výrobce: GAMA národní podnik České Budějovice, závod 1 Městec Králové. Cena: 1,90,- Kčs.

Bonbony Směs - Letní směs a Zimní směs. Výrobce: Čokoládovny, o.p. Praha, odštěpný závod Sfinx Holešov. Cena: 11,30 Kčs.

Bramborová brigáda - Bývala často organizována jak hromadně (někdy i pro celé školy najednou) tak jen pro některé třídy. Účast bývala "dobrovolně povinná".

CéčkaPlastové výlisky ve tvaru písmena C, původně vyráběná jako součásti závěsů do oken a dveří, v 80. letech 20. století stala u československých dětí a dorostenců.

Cigaretové žvýkačky - Krabička se prodávala za 10 korun, ale "cigára" na žvýkání se daly koupit také jako "kusovky". V prodeji byly různé barvy, například růžové nebo bleděmodré.

Cvičky - Lehká cvičební obuv, původně vyráběná (snad i vynalezená) firmou Baťa ve Zlíně. V období vlády KSČ byly ponejvíce součástí cvičebních úborů pro Spartakiádu.

Cvičme v rytmeVyráběla jej redakce tělovýchovy a motorismu v Bratislavě, ve spolupráci s Československým svazem tělesné výchovy.

Časopis ČtyřlístekČasopis, který se nedal lehko sehnat. Vycházel totiž nepravidelně 8-9x ročně. Jeden z nejznámějších a nejdéle česky vycházejících komiksů.

Československá státní loterieMyšlenka zavést v Československu novou státní loterii počala být realizována v lednu 1957. Tiskem losů byla pověřena Státní tiskárna cenin v Praze.

Čtyři z tanku a pes - Válečný televizní seriál natočený Polskou televizí v letech 1966-1970. Předlohou seriálu byl stejnojmenný román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského, vydaný v roce 1964.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum