RETRO magazín

TOPlistAkce Z

Akce Z nebo též akce „Z“ byla v dobách komunistického režimu v Československu neplacená pracovní činnost obyvatel. Jednalo se o výpomoc v oblastech, kde státní či obecní správa tyto úkoly nezvládla (ať již z finančních důvodů nebo v důsledku špatného plánování).

Oficiálně se jednalo o dobrovolnou, bezplatnou práci. Podle vládního nařízení, kterým se prováděl zákon o vodním hospodářství znamenalo „Z“ zvelebování. K typickým činnostem v rámci akcí Z v padesátých a šedesátých letech 20. století patřil např. úklid sídlišť. Později však akce Z začaly mimo původně zamýšlené občanské svépomoci zahrnovat i obsáhlejší akce. Jednalo se například o výstavbu a modernizaci bytů, stavbu kanalizace. Bylo tak postaveno mnoho prodejen smíšeného zboží v menších obcích i některé kulturní domy ve městech. V Praze byla v akci Z budována i tramvajová trať na Petřiny.

Nenačovice tabulka Akce Z, foto Aktron

Časem se činnost v rámci akcí Z rozrostla a byla pevně naplánována. Existovaly i patřičné řídící orgány, směrnice, metodické pokyny SPK, rozpisy plánu, investice do akcí a podobně. Jednalo se vlastně o pevně definovanou část centrálních plánů. Zdánlivě se jednalo o dobrovolnou akci, ve skutečnosti však byl na každého občana vykonáván jistý nátlak. Účast na akcích byla dokumentována a s občany, kteří se odmítli zúčastnit, byly vedeny pohovory.

Akce Z se také jmenuje píseň českého zpěváka Záviše, kde popisuje stavbu školy (stavba je v písni totálně rozkradena zúčastněnými brigádníky a autor, který se nezúčastnil, dostává výstrahu).

Akce Z

Akce Z - fotografie: 1. Tabulka na budově na náměstí Míru v Brně, foto Harold. 2. Objekt ve Vikýřovicích postavený v Akci Z, foto Jan Polák. 3. Nenačovice tabulka Akce Z, foto Aktron.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum