RETRO magazín

TOPlistČtyři z tanku a pes (seriál)

Čtyři z tanku a pes (v polském originále: Czterej pancerni i pies) je válečný televizní seriál natočený Polskou televizí v letech 1966-1970. Předlohou seriálu byl stejnojmenný román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského, vydaný v roce 1964. Seriál natáčený ve třech řadách má celkem 21 dílů. Autor knižní předlohy Janusz Przymanowski napsal společně se svou manželkou Marií scénář k naprosté většině dílů.

Hlavními hrdiny jsou vojáci Polských ozbrojených sil v SSSR - posádka polského tanku „Rudý“ (v knižní předloze „Zrzek“, polsky „Rudy“) a pes Šarik. Jde o tank č. 102, v rádiovém spojení označovaný kódem „Habr“. Děj se odehrává na východní frontě 2. světové války od srpna 1944 do května 1945.

Čtyři z tanku a pes

Po rozpadu východního bloku mnozí kritici tohoto seriálu zastávají názor, že seriál je přesycen propagandou. Přestože seriál byl poznamenán ideologií mnohem více než kniha (kde, je například, vyjádřen konflikt mezi „starými“ polskými důstojníky a „lidovými“ důstojníky pod sovětským velením, aniž by však byli „staří“ důstojníci vylíčeni jednoznačně negativně), vzhledem k době svého vzniku a svému zaměření je komunistickou propagandou oproti jiným dílům zasažen relativně málo (v Česku bývá srovnáván s Majorem Zemanem). Jsou v něm však idealizovány vztahy Poláků s Rusy, zkreslována některá fakta a podobně.

Jeho úspěch v mnoha sovětských satelitech ovšem ukazuje, že seriál byl napsán dobře, a hlavně to byl jeden z mála „akčních“ seriálů vysílaných ve východním bloku. Byl oblíben také díky tomu, že jednou z hlavních „postav“, která se starala o řadu komických zápletek, byl německý ovčák Šarik. S trochou nadsázky může být označen jako „polský Komisař Rex“.

Památeční předmět k seriálu, autor: Carson Dial

Úvodní znělka - hudbu k seriálu složil Wojciech Kilar a texty písní napsali Agnieszka Osiecka a Wiktor Woroszylski. Úvodní píseň nazpíval v originále Adam Walaciński.

V českém překladu seriálu z roku 2005 zněla takto:

Bouře jde do dálky,
v sadech kvítka rve,
my jsme vyšli do války,
v bouři nyní jsme.

Však jednou to skončí kdes,
my čtyři a náš pes,
vrátíme se zpět,
zatím však je to sen,
my čtyři s naším psem,
jedem stále vpřed.

Oblaka jdou nebem,
všude voní bez.
Vstříc své zemi jedem,
my, tank a náš pes.

Dojedem zajisté,
my čtyři tankisté,
naš tank a náš pes.
My čtyři tankisté,
dojedem zjisté,
než odkvete bez.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum