Rybička nůž - Nůž byl původně vyráběn z plechu (uhlíkové oceli), často se rozpadal a rezavěl, ale dnes je čepel vyráběna z nerezové oceli a střenky ze zinkové slitiny.
Ruský jazyk - V době velmocenského postavení Sovětského svazu po druhé světové válce se ruština stala hlavním dorozumívacím jazykem zemí Varšavské smlouvy a RVHP.
Ruské vejce - Druh pokrmu, který je součástí studené kuchyně. Obvykle se skládá z vejce uvařeného natvrdo, kyselé okurky, bramborového salátu, zeleného hrášku, červené papriky a šunky, případně dalších surovin.
Rubikova kostka - Mechanický hlavolam, který se stal hitem na přelomu 70. a 80. let 20. století, kdy byl vyráběn v milionových sériích a stal se nejprodávanějším produktem na Zemi.
Rodina Smolíkova - Kreslená seriálová rodina, kterou mnozí přirovnávají k maďarským předchůdcům rodiny Simpsonovy. Seriál byl postupně tvořen Józsefem Neppem a Józsefem Romhányim ve studiu PannóniaFilm v letech 1968 - 1978.
Na Vlachovce - Restauraci nejvíc proslavil dechovkový televizní pořad Československé televize: Sejdeme se Na Vlachovce, který uváděl Josef Zíma.
Remoska - Malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry.
Reklama Pan Vajíčko - Pan Vajíčko je animovaná postavička, která za socialismu oddělovala v Československé televizi reklamy od ostatních pořadů a také jednotlivé reklamy od sebe.
Psací stroj Consul 221 - Československý přenosný kufříkový psací stroj.
Prvomájový průvod - V socialistických zemích patřil tento svátek mezi nejdůležitější, organizovaly se masové prvomájové průvody, které procházely městem.
Prior - V lednu 1969 byla zřízena síť obchodních domů Prior s generálním ředitelstvím v Bratislavě. Ale první obchodní dům byl otevřen v 6:00 20. listopadu 1968 v Bratislavě.
Poštovní známky - Na známkách je poslední prezident ČSSR Gustáv Husák. Známka s hodnotou 50 haléřů byla na pohlednice a na dopisy byla určena známka korunová.
Pomka džus - Pomerančový džus Pomka v plechovce za 2,80,- Kčs.
Polárkový sníh - mražený krém, oblíbená osvěžující pochoutka za 4 Kčs.
Počítače TNS - Mikropočítač TNS (Ten Náš Systém), výrobce JZD Agrokombinát Slušovice. Dodavatel Zemědělské zásobování a nákup Brno, závod Gottwaldov - ZZN Gottwaldov.
Lentilky - Lentilky se začaly vyrábět v roce 1907 v továrně na výrobu cukrovinek Sfinx, která byla založena roku 1863 v Holešově. I po více než 100 letech se lentilky stále vyrábějí.
Plynová maska - Plynová nebo přesněji ochranná maska byl nepostradatelný doplněk každého branného cvičení na základní škole.
Plochá baterie - Sestava tří středních zinko-uhlíkových baterií do jednoho pouzdra se jmenovitým napětím 4,5 V se salmiakovým elektrolytem.
Pionýři - Pionýrská organizace Socialistického svazu mládeže (zkratka PO SSM) byla dominantní organizací pro děti a mládež v 70. a 80. letech 20. století v Československu.
Píchací hodiny - Lidově zvané píchačky, sloužily v každém podniku k evidenci docházky zaměstnanců.
Paternoster - Oficiálně oběžný výtah je druh výtahu s nepřetržitým řetězem kabin, vertikální dopravní zařízení pracující na plynulém oběžném principu.
Oranžová Tatra - Starou dobrou oranžovou Tatru zná snad úplně každý. Hmotnost auta 5 kg, nosnost 100 Kg. To bylo až dost na to, aby se na ní dalo pěkně vozit.
Okena - Další název Iron (obchodní název) je čisticí prostředek. Jedná se o tekutinu azurově modré barvy, která se používá k rozleštění šmouh na umytých oknech.
Peníze - Mince a bankovky, kterými jsme mohli platit v Československu v osmdesátých letech minulého století.
Pedro žvýkačka - Bublinová žvýkačka s ovocnou příchutí vyráběna za socialismu v tehdejším Československu firmou Velim s postavou chlapečka v sombréru na obalu.
Občanský průkaz - V období ČSSR byl několikastránkový doklad v červených plastových deskách a obsahoval osobní informace o jeho držiteli. Kromě dětí, rodičů a manželů to byly také například údaje o jeho rodném čísle, zaměstnavateli.
Nádoba k výrobě šunky - Celkem užitečná věc, zvážíme-li tehdejší nedostatek kvalitních masných výrobků a také délku front na ně.
Mozaika brouček - 11 papírových předloh, černobílé a barevné, se pokládaly na plastovou děrovanou podložku a barevnými kloboučky-hříbky se obrázek obarvoval.
Mléko v sáčku - Modré bylo polotučné, červené plnotučné. Pozor, sáčky se občas trhaly. Na mléko v pytlíku se prodávala umělohmotná nádobka.
Mléčné výrobky - Na fotografii zadní řada zleva: mléko plnotučné, které poznáte podle červeného proužku na výčku (litr a půllitr), mléko polotučné (půllitr a litr) a Kefír.