RETRO magazín

TOPlistRodina Smolíkova

Rodina Smolíkova je kreslená seriálová rodina, kterou mnozí přirovnávají k maďarským předchůdcům rodiny Simpsonovy. Seriál byl postupně tvořen Józsefem Neppem a Józsefem Romhányim ve studiu PannóniaFilm v letech 1968 - 1978. V původním jazyce se jmenoval Mézga család, čemuž odpovídá český překlad, ale například v angličtině se používá maďarské příjmení rodiny a název The Mézga Family. Ve slovenštině se seriál jmenujeMiazgovci, v italštině La famiglia Mezil, v němčině Familie Metzger a v bulharštině Семейство Мейзга. Snad ve všech jazycích, do kterých byl seriál přeložen, měl a dosud také má velký úspěch.

Postavy

Pepa Smolík

Gábi Smolíková

Ládínek Smolík

Týna Smolíková

Zorro/Zóór

Žofie (kočka)

Mafie (kočka)

Dr. Otta Halíř

Rodina Smolíkova. Autor: Pannónia Filmstúdió.

Členové rodiny

Hlavou rodiny je Pepa Smolík (Mézga Géza), který ale tuto svou funkci příliš nezvládá, čemuž napovídá již znělka seriálu, kde se mu celá rodina zřítí na hlavu. Jeho manželkou je Gábi (Paula), která toho ale často lituje a komentuje větou „Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla!“ Starším z jejich potomků je přidrzlá a rádoby dospělá puberťačka Týna (Kriszta). K ní neodmyslitelně patří také kočka, jejíž jméno má v české verzi seriálu zvláštní minulost - překladatelům se nelíbil hanlivý význam jména Mafie (Maffia), tak ji nazvali Žofka, jenže v další sérii byl význam jména nutný, kvůli smyslu děje jednoho z dílů, takže ji museli přejmenovat a na začátek této série nacpali větu „Žofinku jsme oplakali.“ Týniným mladším bratrem je dvanáctiletý geniální flákač Ládínek (Aladár), který vlastní taktéž geniálního psa jménem Zorro (Blöki).

Série

Doposud vznikly tři třináctidílné série tohoto seriálu, každá s jinou zápletkou.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy

Život obyčejné budapešťské rodinky je poznamenán tím, že geniálnímu Ládínkovi se podaří navázat kontakt se svým potomkem, žijícím někdy kolem 33. století, jehož celé jméno zní Smolík lomeno osmi to celé na druhou. Zkráceně mu říkají Sm Lom Os (MZ/X). Tento potomek se snaží řešit nejrůznější problémy Smolíkových tím, že jim posílá vynálezy z jeho doby, které ale vše ještě víc zkomplikují. Tato série vznikla v roce 1969.

Díly

1. Dálkový servis

2. Zázračné pilulky

3. Autopatálie

4. Meteoromutomotor

5. Robot

6. Létající talíř

7. Mozková živice

8. Usměrňovač času

9. Transmisní indikátor vůle

10. Urychlovač úrody

11. Neviditelní

12. Alfa beat

13. Superdům

Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka

Jak napovídá již název, hlavním hrdinou této série je Ládínek, který tentokrát sestrojí vesmírnou loď Gulivera 5, se kterou putuje na nejrůznější planety. Společnost mu při jeho cestách dělá pouze pes Zorro, který v této sérii umí mluvit. Série vznikla v roce 1972.

Vzhledem k přítomné společenské satiře nemohly být v komunistickém Československu vysílány díly Placatá Planeta a Na hlavu postavená Planeta. U ostatních dílů byly vystříhány některé scény.

Autor: Pannónia Filmstúdió.

Díly

1. Placatá Planeta

2. Pohádková Planeta

3. Bláznivá Planeta

4. Planeta Strojů

5. Zpívající Planeta

6. Planeta Zločinu

7. Proměnlivá Planeta

8. Zrychlená Planeta

9. Válečná Planeta

10. Pravěká Planeta

11. Planeta Splněných přání

12. Planeta Vodních duchů

13. Na hlavu postavená Planeta

Podivuhodné prázdniny rodiny

Gábi se po dlouhé době ozve její láska z mládí - Pišta Hufnágl (Hufnágel Pisti) a pošle jí pět letenek, ať za ním s celou rodinou přiletí. Zlákán letenkou zdarma se k nim připojí jejich soused Dr.Halíř (Máris). Společně pak procestují téměř celý svět při hledání Pišty Hufnágla. Série vznikla roku 1978.

Díly

1. K protinožcům

2. Hurá na Floridu!

3. Tuleň s doutníkem

4. Ostrov tisíce duchů

5. Z deště pod okap

6. Kapitán se skleněným okem

7. Ve spárech mafie

8. Milión dolarů

9. Pohřbeni zaživa

10. Chybný krok

11. Černé zlato

12. Falešní přátelé

13. Konečně doma!

Nová série (Smolíkovi a počítač)

Podle maďarských médií se měla v roce 2006 začít natáčet nová 13dílná série Smolíkovi a počítač (maďarsky: A Mézga család és a számítógép), ve které se měla rodina Smolíkova seznamovat s internetem a počítačovoutechnikou vůbec. Kvůli hospodářské krizi v zemi ale byl projekt odložen.

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum