RETRO magazín

TOPlistPedro - žvýkačka

Pedro byla bublinová žvýkačka s ovocnou příchutí vyráběna za socialismu v tehdejším Československu firmou Velim s postavou chlapečka v sombréru na obalu. Známá byla i pro svou cenu, která byla přesně 1 Kčs. Největší obliby se žvýkačka dočkala v 70. a 80. letech 20. století.

Údajně byla receptura žvýkačky Pedro vytvořena podle žvýkaček amerických nebo kanadských a prý byla tak vydařená, že si žvýkačky odváželi např. kanadští hokejisté ve značném množství.

Výroba:

Žvýkačka Pedro se začala vyrábět v roce 1968 ve středočeském závodě Velim ve stejnojmenné obci. Výroba žvýkačky pokračovala i po sametové revoluci až do doby, kdy se firma dostala během privatizace v roce 1992 do rukou společnosti Nestlé. Nestlé svou činnost zaměřuje převážně na čokoládové výrobky a výrobou žvýkaček se nezaobírá, a tak výrobu žvýkaček Pedro v roce 1994 ukončila. Značku Pedro zakoupila později firma Candy Plus, která v současnosti zvažuje navrácení Pedra na český trh.

Pokusně se vyráběla žvýkačka Pedro i se skořicovou příchutí, ale od větší výroby bylo později upuštěno. V 80. letech 20. století dosahovala roční produkce žvýkačky Pedro okolo 800 až 900 tun.

Pedro žvýkačka

Asi neznámou zajímavostí je, že začátkem 70. let 20. století byla zaznamenána žvýkačka Pedro v netypickém modrém obalu – s kmínovou příchutí, pastelově modrou barvu měla dokonce i samotná hmota žvýkačky (tehdy zakoupena v restauraci U Píšů v Praze 4-Modřanech). Oficiální zmínka o ní však dosud chybí.

V roce 2012 společnost The Candy Plus Sweet Factory, s. r. o. znovu uvedla značku Pedro na trh.

Vzhled:

Žvýkačka Pedro sestávala ze žvýkací gumy růžové barvy ve tvaru tenkého kvádru s typickým drážkováním. (Avšak původní žvýkačka Pedro např. v 70. letech 20. století měla tvar silnější destičky se zaoblenými okraji, ale byla hladká, lehce jakoby pomoučená, bez rýhování.) Guma byla zabalena do jednoduchého obalu, původně v obalu ze dvou kusů, a to ze vnitřního staniolem potaženého papíru a vrchního papíru na kterém byl jako ústřední motiv znázorněn malý chlapec s typickým sombrerem a nápisem Pedro, vedle chlapečka se nacházel ještě nápis Bubble gum znamenající "bublinová" guma a pod nápisem Pedro pak ještě nápis Velim označující původ podniku. Pozadí papíru mělo červenou barvu, později vyráběného z povoskovaného papíru.

V 90. letech byly do žvýkaček přidávány humorné samolepky s obrázky chlapce Pedra či některého z jeho kamarádů. Postupně tak byly vydány dvě série po 12 obrázcích.

Zdroj: Wikipedie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum