VŘSR - Velká říjnová socialistická revoluce, zkráceně VŘSR, byl ozbrojený převrat, provedený v Rusku 7. listopadu 1917.
Vosk na lyže - Výrobce Skivo Druchema. Rok výroby 1976. Cena za balení (4vosky v koženém pouzdře): 16 Kčs.
Vodové barvy - Státní podnik Koh-i-noor vyráběl "Vodové barvy školní knoflíkové".
Videorekordér - Tesla Avex VM6465 vyráběla společnost AVEX. V první sérii, v roce 1985, bylo v Československu vyrobeno 1.500 kusů. Cena videorekordéru byla 19.800 Kčs.
Versatilka - Kovová tužka umožňující výměnu tuhy. Jedná se o výrobek českobudějovické firmy Koh-i-noor, jež byl poprvé uveden roku 1950.
Veksláci - Slangové označení člověka, který se v komunistickém Československu věnoval nelegálnímu prodeji cizích měn nebo bonů, jimiž bylo možné nakupovat zahraniční zboží v prodejnách Tuzex.
Veřejná bezpečnost - zkráceně označovaná jako VB byla složka Sboru národní bezpečnosti, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie.
Tuzex - V dobách československého socialismu a dočasně ještě po Sametové revoluci síť obchodů, ve kterých se za valuty zahraničních měn nebo tuzexové poukázky (tzv. bony) mohlo koupit zahraniční zboží.
Timur a jeho parta (kniha) - Kniha povinné školní četby sovětského autora Arkadije Gajdara. Timur a jeho parta byla u nás (originál v Sovětském svazu v roce 1937) vydána v období let 1949 - 1977 celkem dvanáctkrát.
Termofor - Gumová zahřívací láhev je gumový vak.
Turnikety - 29. září 1985 začaly být demontovány turnikety v pražském metru. Oficiální důvod byl, že docházelo ke komplikacím při odbavování cestujících s předplatnými kupony.
Trabant - Jedna z automobilových značek vyráběných v minulosti automobilkou Sachsenring v saském městě Zwickau. V předválečném období patřila továrna automobilce Horch, která se zabývala výrobou luxusních vozidel.
Toaletní papír - V roce 1988 se kvůli výpadku dodávek toaletního papíru ze Slovenska situace vyhrotila dokonce natolik, že o problému musel jednat i fakticky nejvyšší politický orgán v zemi, předsednictvo ÚV KSČ.
Tatra kolem světa - Expedice Tatry 815 GTC (Grand Tourist Caravan) kolem světa, která na své cestě propagovala Tatru a československé výrobky. Výprava vyrazila 18. března 1987 z tehdejší ČSSR a vrátila se za 37 měsíců v dubnu 1990 do ČSFR.
Televizorek - Vzadu bylo malé kukáto a nahoře (nebo u starší verze dole) tlačítko. To sloužilo k přepínání obrázků. Uvnitř bylo kolečko s několika fotografiemi.
Televizní program - V Československu vysílal I. program (od 1. května 1953), II. program (od 10. května 1970).
Televizní noviny - Československá televize vysílala pravidelnou televizní večerní zpravodajskou relací téměř od počátků televizního vysílání v tehdejší ČSSR.
Telegram - Československá pošta v době reálného socialismu odeslala dálnopisů každý rok kolem deseti milionů telegramů.
V Československu se telefonovalo jinak než dnes. A nešlo jen o ceny. Mobilní telefony pro běžné občany neexistovaly, radiotelefonní síť AMR byla zrčena pouze pro státní instituce.
Šuměnky - Šumienka či šuměnka, lidovým názvem Šumák, je práškový (instantní) šumivý nápoj. Dříve sáček obsahoval asi dvě čajové lžičky prášku.
Studio Kamarád - Poprvé vysílán 4. ledna 1981. Původní pořad moderovali Jiří Chalupa a Lenka Vavrinčíková a mezi loutkové postavy patřily: Jů a Hele, Muf supermuf, Hary Šoumen, myšky tryskomyšky a Šamšula.
Stolní fotbal - Společenská hra pro dva. Plastové hřiště i hráči, kteří jsou nasazeni na pružině. Brankář se ovládá páčkou vzadu za brankou.
Stojan na knihy - Stojan na knihy a sešity. Materiál: plast + kov.
Spartakiáda - V Československu název pro hromadná veřejná tělocvičná vystoupení. První Spartakiády organizovala za první republiky levicová odnož dělnických tělovýchovných jednot.
Sovětská televize v ČSSR - Mimo programy Československé televize v ČSSR vysílala od poloviny osmdesátých let televize Sovětského svazu (SSSR).
Slabikář ABC - Slabikář k procvičování čtení a výslovnosti.
Síťovka - Síťovky vnímáme jako jeden ze symbolů éry 1948-1989. Používaly se hojně jako nákupní tašky a většina z nás si je představí naplněné lahvemi s pivem nebo vánočními kapry.
Sedmička pionýrů - Časopis vycházel každý týden. Cena 1 Kčs. Úplně poprvé, ještě pod názvem Sedmička, časopis vyšel 2. května 1968.
Sandokan - Dobrodružný seriál měl televizní premiéru v Československé televizi v roce 1983. Sandokan slavil obrovský úspěch a neexistuje asi nikdo kdo by si na Sandokana nevzpomněl. Dabing hlavního hrdiny obstaral Viktor Preiss.
V Kulturním institutu Alternativa ve Zlíně se chystá výstava Retrosbírky, která návštěvníkům připomene unikátní soukromé sbírky z dob socialismu. Výstava se koná od 25. července do 25. srpna a otevřena bude denně od 10:00 do 18:00.