RETRO magazín

TOPlistVeřejná bezpečnost

Veřejná bezpečnost (zkráceně označovaná jako VB, slovensky Verejná bezpečnosť, VB) byla složka Sboru národní bezpečnosti, která vykonávala činnosti, které v demokratických státech obvykle vykonává policie.

Replika vozu Veřejné bezpečnosti ve středočeských Dobřichovicích (srpen 2009), autor: Kenyh Cevarom

Na rozdíl od Státní bezpečnosti, která zanikla rozkazem ministra vnitra Richarda Sachera 1. února 1990, byly části Veřejné bezpečnosti na základě zákona „O Policii České republiky“ č. 283/1991 Sb. ze dne 21. června 1991, přeměněny dne 15. července 1991 v Policii České republiky, obdobným zákonem SNR v Policejní sbor Slovenské republiky a zákonem Federálního shromáždění 333/1991 Sb. ve Federální policejní sbor a Sbor hradní policie.

Praha, náměstí Republiky, Veřejná bezpečnost asistuje při otevírání trasy metra B, autor: ŠJů

Příslušníci VB nosili uniformy v zelené barvě - tzv. hluchavky (kromě padesátých a šedesátých let, kdy se používaly uniformy modré - tzv. švestky) s nárameníky podle sovětského vzoru v rudé barvě, na kterých byla uvedena hodnost a nápis SNB (na Slovensku ZNB). Výjimkou se stala koncem 80. let pražská Pohotovostní motorizovaná jednotka, jejíž příslušníci jako jediní v zemi nosili uniformy petrolejové barvy (tzv. petrolejky).

Zdroj: Wikipedie.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum