RETRO magazín

TOPlistVysavače ETA

První vysavače se v Hlinsku začaly vyrábět v roce 1952 - tehdy nesla společnost název Elektro-Praga a výroba domácích spotřebičů sem byla delimitována od sesterské společnosti Elektro-Praga Jablonec nad Nisou (ta musela opustit rýnovický areál poté, co se tam nastěhovala výroba nákladních automobilů Škoda 706 R). Roku 1953 vzniklo v Hlinsku i vývojové a konstrukční oddělení, které později pomohlo Elektro-Praze každoročně přicházet s několika novými typy. Oficiálním konstrukčním a vývojovým ústavem (pro všechny národní podniky, zabývající se výrobou spotřebního zboží) zůstával Výzkumný ústav Kovotechny.

Vysavač ETA 406 (60. léta), autor Dexies

Jedním z nejvýznamnějších designérů byl Stanislav Lachman, který do zmíněného ústavu nastoupil roku 1952 a stal se zde vedoucím oddělení. Spolu s dalšími třemi návrháři a třemi grafiky dávali vzniknout novým výrobkům včetně obalů, návodů k použití a pojmenování. Mezi další významné patřil např. Miloš Hájek. Zhruba od roku 2008 se datuje designová spolupráce s MgA. Zdeňkem Veverkou.

Vysavač ETA 412 (70. léta), autor Dexies

Zpočátku se pro vysavače používalo označení jménem nebo názvem - mezi nejznámější tak patří modely Jupiter a Pluto se svérázným designem.

Vysavač ETA 416 (70. léta), autor Dexies

Záhy však ETA přešla na kmenové číselné označování výrobků - všechny vysavače ETA tedy v sobě nesou kód 400, nebo přesněji x4xx. První číslo značí stupeň výbavy (pomocné pohony, regulace otáček apod.), poslední dvojčíslí typové rozlišení. Ke slovním názvům se ETA vrátila až v 90. letech a slouží jako obchodní pojmenování, číselný kód však zůstává a byl obohacen o řadu x8xx. Interní firemní kódování je devítimístné a uvádí i barevné provedení - např. ETA 386790000 ATLANTIC.

Vysavač ETA 1-418 (80. léta), autor Dexies

Standardní vysavače ETA byly sáčkové - zprvu se sáčky textilními, do kterých se dal počínaje typem 406 vložit hygienický papírový jednostěnný filtr ulehčující vyprazdňování, počínaje typem 413 byly vysavače vybaveny také papírovými sáčky s tvrdým čelem a původní textilní sáček plnil funkci pomocného bezpečnostního filtru. Začátkem 90. let přišel nový typ Neptun s možností mokrého vysávání, později se objevil i tyčový vysavač Airo a koncem 90. let ETA začala vyrábět i bezsáčkové vysavače.

Zdroj a podrobnější informace: Wikipedie - Seznam vysavačů ETA

Vysavače ETA

Vysavače ETA.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum