Lednice Calex
Calex je značka chladící techniky a bývalý podnik na její výrobu, který sídlil ve Zlatých Moravcích na Slovensku. Po krachu podniku a ukončení výroby ve Zlatých Moravcích se v roce 2003 stala držitelem ochranné známky Calexitalská firma ANTONIO MERLONI, S.P.A., která na území Česka a Slovenska dodává chladící techniku italské výroby.
Lednice Calex 100 a 200.
Historie podniku ve Zlatých Moravcích
Založený byl v roce 1949, původně s perspektivou hlavního zaměření výroby na obuvnické stroje. Od počátku vyráběl chladničky (zn. Maneta) a tato výroba se brzy stala klíčovou. V roce 1955 se v Továrni na chladničky ve Zlatých Moravcích začalo s první ověřovací sérií nových typů chladniček CALEX. V dalších letech se naplno rozběhla výroba chladniček a další chladící techniky pod tímto označením a podnik převzal název Calex (za éry socializmu Calex n.p., později Calex a.s.).
Podnik se stal hlavním výrobcem chladniček v Československu a jeho výrobek byl součástí téměř každé domácnosti. Export směřoval nejen do zemí socialistického tábora, ale i do severní Afriky či asijských zemí. Podnik byl také největším zaměstnavatelem v regionu, před rokem 1989 v něm pracovalo přes 5000 lidí. Po přechodu na tržní ekonomiku se musel Calex přizpůsobit konkurenčnímu prostředí ale i novým pravidlům používání nebezpečných freonů a z těchto důvodů od roku 1991 založil společný podnik s koncernem Samsung, který se orientoval na výrobu ekologických kompresorů. Přes značnou podporu státu však neuspěl. Souběžně pokračoval i vlastní podnik Calex a.s. Firma se však v devadesátých letech potácela v ekonomických problémech, které skončily jejím krachem. Další pokusy o obnovení výroby ledniček nebyly úspěšné, v areálu se alespoň podařilo obnovit výrobu kompresorů dánskou firmou Danfoss.
Zdroj: Wikipedie.
Chladničky Calex 100 a Calex 200
Chladničky Calex 100 a Calex 200 predstavovali novú generáciu chladničiek, ktorá nemala okrem spojovacích častí žiadne dedičné súčiastky z predošlej výroby. Mali nové, účelnejšie prevedenie skrine, tepelne izolovanej sklennou vatou, hermetický kompresor Calex KZA-10. Miesto expanzného ventilu bola použitá kapilárna rúrka, ktorá bola vložená do sacej rúrky. Takéto uloženie kapiláry sa objavilo u konkurenčných výrobcov až o viac ako 10 rokov. Chladiaci sústroj (chladiaca jednotka) bola hermeticky uzavretá zváraním a tvrdým spájkovaním.
V Zlatých Moravciach bola zavedená výroba nového termostatu T4, porovnateľného v tom čase, so špičkovými výrobcami. Výroba termostatu T4 bola presunutá do Vltavanu Modřany u Prahy, pre údajnú poruchovosť. U nového výrobcu stúpla poruchovosť až na päťnásobok a trvalo roky kým termostaty dosiahli prijateľnú úroveň poruchovosti.
Originálne bolo riešené aj rozbehové relé, typ RKZA 10/220, so zabudovanou nadprúdovou ochranou. Aj výroba relé bola presunutá v rovnako čase do Vltavanu s rovnakým výsledkom. Po týchto skúsenostiach uvažované presuny výroby zložitejších uzlov, centrálne úrady zastavili a začali vytvárať podmienky pre rozširovanie výroby v Zlatých Moravciach.
Pokračování, celý článek zde >>>
Zdroj: SZCHKT.