RETRO magazín

TOPlistRETRO: Retro muzeum v Kotvě

29. května 2022

RETRO: Retro muzeum v Kotvě

Ve čtvrtek 19. května 2022 bylo otevřeno v Praze v obchodním domě Kotva - Retro muzeum.

V rámci unikátního projektu bylo připraveno největší RETRO MUZEUM v České republice, mapující design, trendy a běžný život v 70. a 80. letech 20. století v Československu. Cílem je připomenout toto období mladší generaci, jelikož novodobá historie se v českém školství téměř nevyučuje.

V současné době je v depozitáři na 12 000 exponátů, ať unikátních či běžných předmětů, které jsou již zaevidovány a velká část z nich půjde do expozice.

Text muzea:

V roce 2021 se podařilo získat prostor v nejvyšším patře obchodního domu Kotva, který navrhovali manželé Machoninovi v 70. letech, rádi by jsme propojili tuto kulturní památku zapsanou na seznamu památek Ministerstva kultury s dobovým designem a přenesli tak návštěvníky do období otevření tohoto obchodního domu.

Muzeum se rozkládá na více než 2500 metrech čtverečních a bude rozděleno do 5 hlavních okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design a trendy v Československu v 70. a 80. letech.

První část je zaměřena na repliky bytů s originálními předměty které ukáží návštěvníkům, jak se žilo v panelácích, či repliku dobové kanceláře pro architekty a ukáže, jak se pracovalo za socialismu.

Druhá část Vás zavede do odívání ze Svitu, Elite či Úboku. Představíme také výrobní družstva především však nábytkářská družstva, počínaje UP Rousínovem, Hikorem Písek, nebo Dřevotvarem z Jablonného nad Orlicí a ukážeme ty nejlepší výrobky dobových designerů.

Expozice v třetí část jsou zaměřené na běžný život, jako bylo kempování, televizní reklama, nakupování, škola, volnočasové aktivity a sport.

Čtvrtá část se soustředí od designu dětských hraček, až po užitný design elektroniky, či výrobky běžné spotřeby, prodávané v obchodním domě Kotva.

Poslední část se bude věnovat politice 70. a 80. let, která ukáže a vysvětlí fungování tajné bezpečnosti, odposlechů disidentů a Československé socialistické propagandě, tak aby si na to návštěvník, který tuto dobu nezažil udělal vlastní názor.

Uvidíte i mnoho dalších zajímavých interaktivních expozic, kde si návštěvníci budou moci většinu věcí i osahat a vyzkoušet.

Vstupenky:

https://www.ticketportal.cz/event/RETRO-MUZEUM-PRAHA

Web muzea:

https://www.retromuzeumpraha.cz

Zdroj: Retro muzeum.

RETRO: Retro muzeum v Kotvě

RETRO: Retro muzeum v Kotvě.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum