RETRO magazín

TOPlistDěda Mráz

Děda Mráz (rusky Дед Мороз Děd Maroz) je zosobnění ruské legendy ve slovanské mytologii. Představuje období zimy nebo kováře. Jeho bratrem je bůh Vichr. U východních Slovanů je to stařec, který jezdí na saních se spřežením bílých koní a přináší zimní počasí. O pravoslavných Vánocích se mu proto obětovala kaše nebo kyselo. Původně však byl krutým a zlým pohanským božstvem, Velkým Starcem Severu, vládcem ledového chladu a sněhové bouře, která mrazí.

Děda Mráz se Sněhurečkou, pohlednice z roku 1917

Tato bytost později změnila svůj charakter a stal se z ní vánoční děda Mráz, který nosí dárky. Ortodoxní pravoslavná tradice nezná pohádkovou novoroční postavu Děda Mráze.

Počátkem 50. let 20 století se v době komunistického režimu objevily snahy vytlačit Ježíška a Mikuláše Dědou Mrázem. Na rozdíl od současnosti, kdy jsou tyto tradiční české postavy vytlačovány Santou Klausem komerčně, šlo o ideologickou propagandu. Roku 1952 byl vysílán proslov tehdejšího předsedy vlády Antonína Zápotockého určený zejména dětem, ve kterém mimo jiné pravil: "Ježíšek vyrostl a zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu."

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum